انگیزش چیست؟ تعریف انگیزش در دیدگاه روانشناسان

انگیزش چیست؟ تعریف انگیزش در دیدگاه روانشناسان
    انگیزش نیروی محرکی است که ما را به سمت قله‌های زندگی هدایت می‌کند، شعله‌ تخیل ما را روشن می‌کند و همت ما را برای کار و تلاش در زندگی افزایش می‌دهد. این ویژگی نقش مهمی در زندگی روزمره ما دارد، اما می‌دانید انگیزش دقیقا چیست؟ در این مقاله ابتدا چیستی انگیزش را بررسی می‌کنیم، سپس به عناصر متعدد آن و تأثیرات گسترده‌ای می‌پردازیم که بر زندگی ما دارد. با ما همراه باشید.
 

انگیزش چیست؟

انگیزش ممکن معانی متفاوتی داشته باشد؛ فرایند تشکیل یک میل درونی برای انجام کاری خلاقانه یا مهم یا آن لحظه که با فریادِ «یافتم! یافتم!» مسیر پیش رو ناگهان برای شما آشکار می‌شود! توصیف دیگر آن انتقال روحیه و امید به شخصی دیگر از طریق گفتار و اعمال شماست. کلمه انگلیسی «انگیزش» (inspiration) از کلمه لاتین «inspirare» به‌معنای «دمیدن به درون» آمده است. این کلمه به‌معنای نوعی نیروی عرفانی، ایده یا حقیقتی عمیق است که به شخص ناآگاه الهام می‌شود. به همین خاطر در زبان فارسی به آن «الهام» نیز گفته می‌شود. انگیزش یا الهام به منبع تراوش ایده‌های جدید اشاره می‌کند، چشمه‌ای کشف‌نشده از خلاقیت که با کمی آگاهی می‌توانیم باعث فعال‌شدن آن شویم. در این مقاله به شما کمک می‌کنیم به‌جای انتظارکشیدن برای اینکه الهام خودبه‌خود به ذهنتان خطور کند، خودتان به دنبال ایجاد آن بروید.

فایده‌های انگیزش

اگرچه تحقیقات صورت گرفته درمورد انگیزش هنوز اندک است، همین میزان نیز نشان می‌دهد که این ویژگی یا الهام نیرویی ماوراءطبیعی نیست. انگیزش به دور از هر چیز اسرارآمیز و فراطبیعی یا وحی و امداد الهی، از جایی در درون خود ما می‌آید. تشخیص دادن مزایای آن آسان است؛ داشتن این روحیه در زندگی روزمره نقشی کلیدی در ایجاد انرژی، خلاقیت و افزایش شادابی فرد ایفا می‌کند. افرادی که در محل کار و منزل احساس انگیزش بیشتری دارند، همان افرادی‌اند که دارای اعتمادبه‌نفس بیشترند و برای ابداع چیزهای جدید یا حل مشکلات خلاق‌ترند.

چرا انگیزش در زندگی و کار مهم است؟

انگیزش فقط یک احساس اتفاقی و ناگهانی نیست. طبق تحقیقات، نتیجه پردازش و مقایسه اطلاعات جدید و قدیم در ذهن فرد است. مانند پیدا کردن قطعه‌ای پازل جدید است که قطعات جدید و قدیم پازل را به یکدیگر وصل می‌کند.
انگیزش چیست
این یعنی لازم نیست در انتظار برای انگیزش دست روی دست بگذاریم، بلکه فرایند آن توسط خود ما و به‌صورت آگاهانه قابل شکوفا شدن است. مثلا یادگیری درمورد موضوعات غیرمرتبط با حوزه تخصصی‌تان در عین ایجاد کنجکاوی و ذهنی باز، باعث می‌شود بتوانید پیوندهای بین مفاهیم به ظاهر غیرمرتبط را تشخیص دهید و این یعنی مواجه شدن ذهن با اطلاعات جدید و در نتیجه ایجاد انگیزش. به همین دلیل است که مفهوم انگیزش و انگیزه در علم بسیار رایج است. اکتشافات علمی بزرگ بیجا ظاهر نمی‌شوند، بلکه تقریبا همیشه از ذهن‌های درخشانی سرچشمه می‌گیرند که دو شاخه متفاوت از علوم را به روش‌هایی که قبلا تصور نمی‌شد به یکدیگر متصل کرده‌اند. جی. اچ. هاردی در کتاب «عذرخواهی یک ریاضی‌دان» نوشته است: «ریاضی‌دانان مانند نقاشان یا شاعران سازنده الگوها هستند. اگر الگوهای ریاضی‌دان ماندگارتر است، به این دلیل است که با ایده‌های متنوع ساخته شده‌اند.» انگیزش توانایی ذاتی ما برای دیدن یک مشکل از زاویه‌ای جدید و خارج از چهارچوب است، حال در هر زمینه‌ای که فعالیت کنید. هرچه سبک تفکر شما انعطاف‌پذیرتر باشد، پذیرای الهامات بیشتری خواهید بود و برای مقابله با مشکلات غیرمنتظره به راه‌حل‌های خلاقانه‌تری روی خواهید آورد.

چطور الهام‌بخش خودمان شویم؟

۱. به موسیقی گوش دهید

وقتی روی یک مشکل بیش از حد تمرکز کنید، به راحتی ممکن است در یک روند ذهنی بسته قرار بگیرید و فهرستی از راه‌حل‌های تکراری را بارها و بارها مرور کنید و متوجه شوید که هیچ یک از آن‌ها کارساز نیستند.
 تعریف انگیزش در روان شناسی
موسیقی مناسب به ذهن شما کمک می‌کند از این دور باطل ذهنی خارج شوید و ایده‌های جدیدی را که پیش از این نادیده می‌گرفتید، شناسایی کنید.

۲. کتاب بخوانید

ادبیات ارزشمندترین منبع دانشی است که داریم. کتاب‌های خوب علاوه‌بر ذخیره اطلاعات به ما امکان می‌دهند که مشکلات را از دید یک فرد یا فرهنگ دیگر بنگریم. دیدن یک مسئله از زاویه‌ای جدید نوعی انتقال فکر است که باعث الهام بخشی می‌شود.
دانلد میلر در کتاب «قهرمان در مأموریت»، نوشته است: «مردم همیشه از من درباره‌ی جای دوست‌داشتنی‌ام در این مکان می‌پرسند و من همیشه در جواب به آن‌ها می‌گویم: «کتابخانه‌ی این اقامتگاه.» تمام دیوار پشتی را از سقف تا کف، طبقه‌ی کتاب زده‌ایم. بعد از اینکه افراد داستان‌هایشان را نوشتند، منگنه‌شان می‌کنم و آن‌ها را در پوشه‌ای در قفسه‌های کتابخانه می‌گذارم. دوست دارم دخترم در مکانی بزرگ شود که به یاد داشته باشد هر انسانی می‌تواند چه‌کارهایی با زندگی‌اش بکند. اگر هریک از مهمان‌های ما بخواهند الهام و الگویی بگیرند، می‌توانند به درشکه‌خانه بروند و در مورد موفقیت‌های افراد دیگر و نحوه‌ی برخورد جالبی که با سختی‌ها و تغییر و تحولشان داشته‌اند مطالعه کنند. درحال‌حاضر هنوز قفسه‌های کتاب در درشکه‌خانه خالی است، اما وقتی افراد را دعوت ‌کنیم و از آن‌ها بخواهیم درباره‌ی موفقیت‌هایشان بنویسند، آن قفسه‌ها پر از روایت‌های الهام‌بخش و شجاعانه می‌شوند، برای هرکس که آن‌ها را می‌خواند.»

۳. ورزش کنید

طبق تحقیقات، انگیزش در افراد سالم و شاد بیشتر از افراد دچار اضطراب یا استرس اتفاق می‌افتد. فایده ورزش برای سلامت جسمی و روانی بر کسی پوشیده نیست. فعالیت بدنی علاوه بر فراهم کردن فضایی برای پاکسازی ذهن، باعث خلاقیت و الهام بخشی می‌شود.

۴. با مردم صحبت کنید

داشتن نگرش باز و تمایل به اشتراک‌گذاری و گوش دادن به دیدگاه‌های جدید همگی نقش مهمی در انگیزش ایفا می‌کنند. تحقیقات حاکی از این بوده‌اند که ایده‌های جدید در ذهن فرد ممکن است تحت تأثیر محیط‌های اجتماعی قرار گیرند.

مقالات پیشنهادی سردبیر

به عبارت دیگر، ارتباط داشتن با افراد دیگر عاملی است برای ایجاد انگیزش بنابراین گفت‌وگو با دوستان و آشنایان را شروع کنید!

۵. فیلم تماشا کنید

چه طرف‌دار فیلم حماسی باشد چه فیلم احساسی و چه کمدی موردعلاقه‌تان را برای دهمین بار تماشا ‌کنید، فیلم و سریال باعث تمرکزتان می‌شود و نقطه شروعی برای فرایند خلاقیت محسوب می‌شود.

سخن پایانی درباره انگیزش

انگیزش چیزی فراتر از یک احساس ساده است؛ انگیزش نیروی محرکی برای پیشرفت در زندگی ماست، انگیزش مانند جرقه‌ای برای ایجاد شعله خلاقیت است. پس امیدواریم نقش انگیزش را دست کم نگیرید و برای ارتقای آن مطالعه کنید. برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید. مطالعه یکی از روش‌های مفید و اثربخش برای افزایش آگاهی و بهبود کیفیت زندگی است، به‌ویژه وقتی کتاب‌های مناسب را برای مطالعه انتخاب کنیم. پیشنهاد می‌کنیم این چهار کتاب عالی را که با موضوع انگیزه و هدف‌گذاری مرتبط‌اند، در فهرست مطالعه‌ خود قرار دهید.
ذهنیت برنده خرده‌عادت‌ها قدرت شروع ناقص قهرمان در مأموریت

ذهنیت برنده

خرده عادت‌ها

قدرت شروع ناقص

قهرمان در مأموریت

   
مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *