مهم ترین عادات خوب برای زندگی

مهم ترین عادات خوب برای زندگی
ما بنده عادت‌ها هستیم. هر فکر، گفتار و رفتار ما نتیجه عادت‌های ریشه‌داری است که طی سال‌های سال رفتار تکراری در ذهن ما حک شده است. همین عادت‌ها یا به ما کمک می‌کنند به جلو حرکت کنیم یا مانع پیشرفت ما در زندگی می‌شوند. در واقع وضعیت و کیفیت زندگی ما بازتاب مستقیم عادت‌های روزانه ماست. ترک عادت‌های بد و جایگزینی آنها با عادت‌های خوب به‌هیچ‌وجه کار ساده‌ای نیست. برای غلبه بر تمایلات به‌ظاهر طبیعی‌مان برای اندیشیدن، احساس کردن، صحبت کردن و رفتار کردن به روشی خاص، نیاز به تعهد، اراده و میلی تزلزل‌ناپذیر داریم. ما مُرددیم و نمی‌دانیم از کجا باید شروع کنیم تا عادت‌های مفیدی در خود ایجاد کنیم. وقتی می‌خواهید موفق شوید یا خوشحال باشید، بهترین عادت‌هایی که باید در زندگی داشته باشید کدام‌اند؟ آیا عادت‌هایی وجود دارند که از بقیه مؤثرتر باشند و بتوان آن‌ها را در قالب یک دستورالعمل معجزه‌آسای سِری برای دستیابی به والاترین اهداف زندگی گردآوری کرد؟

نظر جیمز کلییر درباره عادت‌ها

پیش از آنکه سراغ معرفی بهترین عادت‌های خوب برویم، بد نیست که اهمیت این عادات را از زبان متخصصی مانند جیمز کلییر بشنویم. او در کتاب «خرده‌عادت‌ها» می‌گوید:
راز نتایج با دوام در این است که هرگز دست از پیشرفت‌کردن نکشید. اگر هرگز توقف نکنید، چیزی که می‌سازید چشمگیر خواهد بود. اگر دست از کار‌کردن نکشید، تجارتی که به راه می‌اندازید، چشمگیر خواهد بود. اگر دست از ورزش‌کردن نکشید، اندامی فوق‌العاده خواهید داشت. اگر آموختن را متوقف نکنید، دانشی که به دست می‌آورید، استثنایی خواهد بود. اگر پس‌انداز‌کردن را کنار نگذارید، پولی که به دست می‌آورید چشمگیر خواهد بود. اگر همیشه به فکر دیگران باشید، دوستی‌های معرکه‌ای خواهید داشت. خرده‌عادت‌ها جمع نمی‌شوند، بلکه باهم ترکیب می‌شوند. این قدرت خرده‌عادت‌هاست. تغییرات کوچک و نتایج چشمگیر.

۱. بر آنچه دارید تمرکز کنید

ما زمان زیادی را غرق در فکر مشکلاتمان می‌گذرانیم. اما مشکلات هم نشانه‌ای از زندگی هستند. تنها وقتی مُرده باشیم دیگر هیچ مشکلی نخواهیم داشت. اگر می‌خواهید فکرتان از تمرکز بر مشکلاتتان آزاد شود، باید بابت هرآنچه دارید، شکرگزار باشید. بله، حتی بابت مشکلاتتان. شکرگزاری مطمئن‌ترین راه به سوی سلامتی، خوشبختی و موفقیت است. با این کار توجهمان از چیزهایی که نداریم به چیزهایی که داریم معطوف می‌شود. ما اغلب فراوانی متعارف لذت‌ها و فرصت‌های ساده‌ای را که به‌عنوان نعمت به ما عطا شده‌اند، بدیهی می‌پنداریم.

۲. لبخند بزنید

طبق پژوهش‌ها، افرادی که همیشه لبخندی واقعی به‌ لب دارند (که به لبخند دوشِن هم معروف است، یعنی لبخندی که به چشمان شما کشیده می‌شود و باعث انقباض در گوشه چشم‌ها می‌شود)، در زندگی خوشبخت‌ترند. این یکی از بهترین عادت‌هاست که به شما امکان می‌دهد صرفا با نشاندن لبخند روی صورت خود پس از مدتی آرامش هیجانی، ذهنی و روحی به ‌دست آورید. فیزیولوژی بدن ما بر روان‌شناسی ذهن ما حاکم است. وقتی اخم می‌کنیم یا قوز می‌کنیم یا کارهای دیگری انجام می‌دهیم که احساس افسردگی و ناراحتی را منتقل می‌کنند، ذهن ما این نشانه‌ها را دریافت و بر اساس آن‌ها فعالیت می‌کند. اما هنگامی که ظاهر بیرونی خود را آگاهانه تغییر می‌دهیم، احساسات درونی ما هم از آن پیروی می‌کنند.

۳. روز خود را با صبحانه‌ای سالم آغاز کنید

صبحانه وعده غذایی مهمی در زندگی است. اما ۳۱میلیون آمریکایی هر روز از وعده صبحانه صرف‌نظر می‌کنند. آیا این جمله معروف را شنیده‌اید که صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی روز است؟ این گفته کاملا صحیح است. اگر واقعا دلتان می‌خواهد آدم موفقی باشید، هر روز صبح صبحانه‌ای سالم نوش جان کنید. پایبندی به این عادت زحمتی ندارد. قطعا لازم است که برنامه‌ریزی کنید و اگر هر روز صبح با عجله از در بیرون می‌روید و فرصتی برای درنگ ندارید، شاید بهتر باشد که زودتر از خواب بیدار شوید تا بتوانید این عادت را در زندگی خود اعمال کنید.

۴. آب  با لیمو بنوشید

یکی از عادت‌هایی که فواید بی‌نظیری برای سلامتی دارد، نوشیدن روزانه یک لیوان بزرگ آب با لیمو است. لیمو منبع طبیعی ویتامین ث است، اما فواید دیگری هم برای سلامتی دارد مانند کمک به هضم غذا، تقویت سیستم ایمنی بدن، پاکسازی و آبرسانی مجدد به بدن. نوشیدن آب به‌تنهایی هم یکی از روش‌های مهم دفع سموم بدن است و بهتر است این کار را اول صبح و هنگامی که ناشتا هستید، انجام دهید. این عادت با گذشت زمان به کاهش وزن، کاهش هرگونه التهاب و افزایش کلیِ انرژی نیز کمک خواهد کرد.

۵. هر روز ورزش کنید

یکی از بهترین عادت‌های مسلم در زندگی این است که هر روز بدون استثنا ورزش کنید. منظور از ورزش وزنه‌برداری یا دو ماراتن نیست، بلکه منظور انجام فعالیت‌های پرتحرک برای اکسیژن‌رسانی به خون و تقویت اندورفین در بدن است. با شروع این عادت نه‌تنها از نظر جسمی احساس بهتری پیدا می‌کنید، بلکه انگیزه و شفافیت ذهنی بیشتری خواهید داشت و از نظر احساسی سالم‌تر خواهید بود. ورزش باعث ترشح دوپامین، اُکسی‌توسین و سروتونین در بدن می‌شود و بدون اینکه هیچ دارویی مصرف کرده باشید، تا حدی احساس سرخوشی خواهید کرد.

۶. روزی ۱۰هزار قدم پیاده‌روی کنید

اکثر مردم درمورد فواید پیاده‌رویِ حداقل ۱۰هزار قدم در روز شنیده‌اند. بااین‌حال ما در جامعه خود برای رسیدن به این هدف بسیار کم‌کاری می‌کنیم. پژوهشی که نتایجی تکان‌دهنده‌ از تعداد قدم‌های ما ارائه کرد، با بررسی شرکت‌کنندگانی از ایالات متحده، سوئیس، استرالیا و ژاپن این تعداد قدم‌ها را با کشورهای سراسر جهان مقایسه کرد. آمریکایی‌ها به‌طور متوسط روزی ۵۱۱۷ قدم پیاده‌روی می‌کنند. در مقایسه با استرالیایی‌ها که ۹۶۹۵ قدم در روز برمی‌دارند و ساکنان سوئیس که ۹۶۵۰ قدم در روز برمی‌دارند و ژاپنی‌ها که روزانه ۷۱۶۸ قدم برمی‌دارند، ما بسیار عقبیم. با ‌وجود این، همین عادت به‌تنهایی راهی بسیار عالی برای رفع مشکل زندگی بدون تحرک ماست. خودروی خود را کمی دورتر از دفتر کارتان پارک کنید یا در صورت امکان به‌جای آسانسور از پله‌ها استفاده کنید تا قدم‌های روزانه خود را افزایش دهید.

۷. رژیم غذایی خود را با ویتامین‌ها و مواد معدنی موردنیاز تکمیل کنید

فرهنگ تغذیه ما به‌گونه‌ای است که از طریق مصرف غذا به مقدار کافی ویتامین‌ها و مواد معدنی موردنیاز را دریافت نمی‌کنیم.  قندهای فراوری‌شده و تصفیه‌شده، کربوهیدرات‌ها و سایر مواد غذایی که جزء اصلی رژیم غذایی آمریکایی هستند، باعث تشدید این مشکل می‌شوند. معمولا بدن ما مواد مغذی مناسبی را که روزانه به آن‌ها نیاز دارد، دریافت نمی‌کند. مجموعه مناسبی از ویتامین‌ها و مواد معدنی را پیدا کنید که بتوانید هر روز مصرف کنید. نادیده گرفتن این عادتِ سالم آسان است، اما پس از هفته‌ها و ماه‌ها انجام منظم این کار، احساس فوق‌العاده‌ای خواهید داشت. اثرات آن با ایجاد شفافیت ذهنی، هیجانی و جسمی سبب می‌شود که بتوانیم زمینه‌های دیگر زندگی خود را هم بهبود بخشیم.

۸. زمانتان را هم به‌خوبی پولتان مدیریت کنید

یک عادت ضروری برای موفقیت در هر کاری در زندگی مدیریت کارآمد زمان است. نحوه مدیریت زمانِ اندک و ارزشمندی که در اختیار دارید، نشان‌دهنده میزان موفقیت شماست. با توجه به اینکه همه ما در این دنیا زمان یکسانی را در اختیار داریم، نحوه استفاده از این منبع پتانسیل شما را برای موفقیت تعیین می‌کند. رویه مناسبی برای مدیریت زمان خود پیدا و آن را عملی کنید. انجام این کار پیچیده نیست، اما نیاز به تلاش آگاهانه و مداوم دارد. زمانی که این عادت در برنامه روزانه شما نهادینه شود، تقریبا هر چیزی ممکن است و هیچ هدفی برایتان دست‌نیافتنی نخواهد بود.

۹. هر روز اهداف آن روز را تعیین کنید

اکثر مردم برای خود اهدافی دارند. همه ما به سوی هدفی مدنظر در حرکتیم، خواه دستیابی به چیزی در کسب‌وکار باشد و خواه هدفی در زندگی. اهداف بلندمدت به ما جهت می‌دهند، اما اهداف روزانه به ما فرصت می‌دهند تا نقاط عطف کوتاه‌مدتی ایجاد کنیم که در موفقیتمان نقشی اساسی دارند. حتی در بهترین اوقات هم ممکن است اهداف بلندمدت طاقت‌فرسا به ‌نظر برسند. اما با اجرای راهکار هدف‌گذاری روزانه می‌توانید با تمرکز بر طرح‌های کوتاه‌مدت و یک‌روزه بر برخی از دشواری‌های مرتبط با دستیابی به اهداف بزرگ در زندگی غلبه کنید.

۱۰. دنبال انگیزه باشید

اغلب دشوار است که مدت‌زمان قابل‌توجهی انگیزه خود را حفظ کنید. وقتی چیزهایی در زندگی پیش می‌آیند که باعث تغییر جهت ما می‌شوند و ما را از مسیر منحرف می‌کنند، دلسرد و از اهداف خود منصرف می‌شویم. اما یکی از بهترین راه‌ها برای حفظ انگیزه در زندگی، این است که هر روز الهام‌بخش خودتان باشید. مطالعه کنید، ویدئوهای الهام‌بخش ببینید و از داستان‌های افرادی که به رؤیاهایشان رسیده‌اند، الهام بگیرید. آنتونی رابینز این زمان را «ساعت قدرت» شما می‌نامد، اما شما می‌توانید به اندازه‌ای که نیاز دارید برای این کار وقت بگذارید. الهام‌بخشی راه رسیدن به موفقیت است، زیرا آنچه ذهن بتواند تصور کند، دست‌یافتنی می‌شود.

۱۱. پیوسته پس‌انداز کنید و محتاطانه سرمایه‌گذاری کنید

فهرست عادت‌های خوب بدون اشاره به پس‌انداز و سرمایه‌گذاری کامل نخواهد بود. ما اغلب ضرورت پس‌اندازکردن برای آینده را نادیده می‌گیریم، زیرا به‌شدت درگیر زندگی در لحظه حال هستیم. البته پس‌انداز پایان کار نیست. شما باید پولی را که پس‌انداز می‌کنید سرمایه‌گذاری کنید و این کار را عاقلانه انجام دهید. اگر اکنون به این موضوع توجه بیشتری داشته باشید، زندگی شما در آینده سرشار از موفقیت‌های مالی خواهد بود. همچنین باید حواستان باشد که دست‌کم به‌اندازه شش ماه پس‌انداز در حساب خود داشته باشید تا از هرگونه فاجعه مالی احتمالی در آینده پیشگیری کنید.

۱۲. هزینه‌ها را بودجه‌بندی و پیگیری کنید

به‌قول بنجامین فرانکلین، «حواستان به هزینه‌های کوچک باشد، یک نشتی ناچیز باعث غرق‌شدن یک کشتی بزرگ می‌شود.» به‌راحتی ممکن است از هزینه‌های ناچیز غافل شویم، اما آن‌ها روی هم تلنبار می‌شوند، به‌خصوص اگر در بودجه‌بندی کوتاهی کنیم. یادتان باشد که همه هزینه‌هایتان را مدیریت کنید و به اصطلاح حواستان به مسائل جزئی باشد. وقتی صحبت از عادت‌های مالی خوب به میان می‌آید، این عادت مهمی است که باید داشته باشید و بر موفقیت مالی آینده شما اثرگذار خواهد بود. می‌توانید پولی را که صرف هزینه‌های اضافی یا بیهوده می‌شود، برای آینده خود پس‌انداز و سرمایه‌گذاری کنید. آینده را به‌خاطر خوشی زودگذر لحظه حال نادیده نگیرید.

۱۳. همیشه در حال آموختن باشید

خودآموزی کنید و هر روز چیز جدیدی یاد بگیرید. متعهد به یادگیری و بهبود کیفیت زندگی خود باشید؛ خواه با کسب مهارت‌های جدید و خواه با تقویت مهارت‌هایی که از قبل دارید، از زبان‌های خارجی گرفته تا نرم‌افزارها و برنامه‌ها. باید هر روز اندک فرصتی ایجاد کنید و به این عادت اختصاص دهید. فرقی نمی‌کند که بخواهید از طریق دوره آنلاین، کتاب صوتی، پست وبلاگ، آموزش ویدئویی در یوتیوب یا حتی سخنرانی‌های تِد یا ابزارهای دیگر چیز جدیدی یاد بگیرید؛ این عادت بیشترین اهمیت را دارد. چیزی را پیدا کنید که ارزش یادگیری داشته باشد و هر روز فقط کمی از آن را فرابگیرید.

۱۴. همه‌چیز را مرتب کنید

بی‌نظمی فیزیکی باعث از دست رفتن تمرکز می‌شود. وقتی زندگی‌مان آشفته است و وضعیت نابسامانی دارد، تمرکز روی اهدافمان سخت است. برای نظم دادن به خانه و محل کار خود وقت بگذارید و برای اجرایی کردن این عادت، هر روز کمی این کار را انجام دهید. یک کِشو را بردارید و مرتب کنید یا به گوشه‌ای از خانه یا حتی کابینتی در دفترتان نظم بدهید. روزی ۱۰هزار قدم پیاده‌روی کنید

۱۵. سحرخیز باشید

ساعات اولیه صبح زمانی برای تأمل با آسودگی‌خاطر و بهره‌وری زیاد است؛ جهان در خواب و آرامش به ‌سر می‌برد و شما فرصت دارید که با شش دانگ حواس بر اهداف بلندمدت خود تمرکز کنید. هر کسی که درمورد موفقیت با هر معیاری جدی باشد، می‌داند که سحرخیزی چقدر مهم است. حتی اگر آدم سحرخیزی نیستید، با اعمال تغییرات تدریجی در برنامه روزانه خود دست‌به‌کار شوید و هر روز صبح کمی زودتر بیدار شوید. برای شروع، در هفته اول ساعت خود را ۱۵ دقیقه زودتر تنظیم کنید، هفته بعد ۱۵ دقیقه زودتر و به همین ترتیب ادامه بدهید. آن‌قدر این کار را انجام دهید تا دست‌کم دو ساعت زودتر از زمان فعلی از خواب بیدار شوید.

۱۶. در خرج کردن زمان و پول خود سخاوتمند باشید

ما اغلب در تلاش برای کامیابی و موفقیت، اطرافیانمان را فراموش می‌کنیم و در ارائه چیزی ارزشمند به مرد، زن یا کودک هم‌نوع خود کوتاهی می‌کنیم. منظور اهدای پول نیست، بلکه ارزانی داشتن وقتتان است که بسیار ارزشمندتر از پول است. همچنین باعث می‌شود که به‌جای تمرکز بر کمبودها، به فراوانی و برکت فکر کنید. ما معمولا زمان زیادی را غرق در نگرانی و اضطراب می‌گذرانیم. اما وقتی از عادت همکاری با دیگران بهره‌مند باشید، به‌راحتی می‌توانید با درک ضرورت کمک به دیگران نگرانی‌های شخصی و حتی مشکلات خود را کاهش دهید. در واقع افرادی که در این دنیا بیش از هر چیز به هم‌نوعانشان اهمیت می‌دهند، درنهایت به بزرگ‌ترین موفقیت‌ها دست پیدا می‌کنند.

۱۷. قبل از اینکه دیر شود، اقدام کنید

اقدام کنید. همه ما این جمله کلیشه‌ای را بارها شنیده‌ایم، اما بسیاری از ما در اجرای آن ناکام مانده‌ایم. در واقع ما دقیقا برعکس عمل می‌کنیم، یعنی اهمال‌کاری می‌کنیم. به دلایل متعددی در اقدام کردن کوتاهی می‌کنیم و مانع پیشرفت و توانایی‌ خود برای دستیابی به هر یک از اهداف مهمی می‌شویم که برای خودمان تعیین کرده‌ایم. بهترین راه برای غلبه بر اهمال‌کاری استفاده از قانون ۱۵ دقیقه است. کاری را  در نظر بگیرید که مدتی طولانی به تعویق انداخته‌اید، زمان‌سنج تلفن همراه خود را روی ۱۵ دقیقه تنظیم کنید و فقط در همین بازه زمانی متعهد شوید که آن کار را انجام دهید. حالا چرا فقط ۱۵ دقیقه؟ اول اینکه چرخه انفعال را می‌شکند و دوم اینکه بعد از ۱۵ دقیقه، مقداری شتاب گرفته‌اید و ممکن است به کار خود ادامه دهید.

۱۸. برنامه‌ریزی کنید و به آن متعهد باشید

برنامه‌ریزی برای هر فردی ضروری است. فرقی نمی‌کند که از زندگی چه می‌خواهید؛ در کنار اهداف بلندمدت و روزانه، برای تقویت باور خود باید در طول مسیر برنامه مفصل و پرجزئیاتی هم طراحی و از آن پیروی کنید. برنامه‌ریزی کنید و به آن متعهد باشیدبدون برنامه اغلب در تحقق اهداف خود شکست می‌خوریم. بدون درک اینکه چگونه از نقطه الف به نقطه ب خواهیم رسید، آن‌قدر در جزئیات غرق می‌شویم که تصویر کلی را از دست می‌دهیم. اما وقتی به برنامه‌ای پایبند باشید و پیشرفت خود را پیگیری کنید و در طول مسیر تغییرات لازم را اعمال کنید، تا زمانی که تسلیم نشوید، این امکان وجود دارد که بتوانید به اهداف خود برسید.

۱۹. مثبت فکر کنید

«کُنَد هم‌جنس با هم‌جنس پرواز.» وقتی منفی فکر می‌کنیم و افکار منفی را در ذهن خود پرورش می‌دهیم، چیزهای منفی را به زندگی خود جذب می‌کنیم. وقتی مثبت فکر می‌کنیم، چیزهای مثبت را جذب می‌کنیم. سخت است که همیشه مثبت فکر کنیم و اغلب به‌طور طبیعی تمایل داریم که درباره چیزها منفی فکر کنیم. مثبت‌اندیشی یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها برای دستیابی به اهداف شماست. مخالفان و افرادی که به توانایی‌های شما شک دارند، نادیده بگیرید و به دنبال چیزهایی بروید که دوست دارید و همیشه مثبت فکر کنید. همه چیز صرفا به عزم شما بستگی دارد. وقتی مدتی مثبت فکر کنید، کم‌کم اتفاقات خوب از راه می‌رسند.

۲۰. برای خودتان وقت بگذارید

یکی از عادت‌هایی که جایش در زندگی اکثر ما خالی است، لذت بردن از زمان استراحت یا زمان مخصوصِ «خود» است. هر روز یکی از کارهای کوچکی را انجام بدهید که موردعلاقه‌تان است. همیشه هدف دستیابی به چیزی یا موفقیت نیست. انجام روزانه یکی از کارهای موردعلاقه‌تان در واقع باعث برقراری آرامش ذهنی و تقویت تمرکزتان می‌شود. فرقی نمی‌کند به موسیقی موردعلاقه‌تان گوش می‌دهید، در پارک قدم می‌زنید، در جاده‌ مورد علاقه‌تان رانندگی می‌کنید، فیلم تماشا می‌کنید یا کارهایی از این دست، فقط یادتان باشد که همیشه در طول روز زمانی را به خودتان اختصاص بدهید.

۲۱. مطالعه کنید

حتماً زمانی را به مطالعه اختصاص بدهید؛ از روزنامه و اخبار اقتصادی گرفته تا رمان و کتاب‌های غیرداستانی. مطالعه کردن یکی از عادت‌های مهم زندگی است و نباید صرفا به کتاب‌های صوتی یا فیلم‌ها بسنده کنید. مطالعه به روش قدیمی یعنی به شیوه‌ای غیر از استفاده از صفحه‌نمایش این مقصود را برآورده می‌کند. به کمک مطالعه می‌توانید دنیاها، ایده‌ها یا روش‌های جدیدی را برای انجام کارها کشف کنید که شاید قبلا از آن‌ها بی‌خبر بودید. همچنین روشی عالی برای خودآموزی یا سرگرم کردن خودتان در هر لحظه است.

۲۲. به خواب اهمیت بدهید

اگرچه هر روز صبحِ زود بیدار شدن مهم است، استراحت کافی نیز ضروری است. شاید پیدا کردن این تعادل دقیق مشکل باشد، به‌خصوص اگر فرزند، دو شغل و مسئولیت‌های دیگری داشته باشید. اما اگر در کنار موفقیت آینده خود به‌اندازه کافی به سلامت جسمانی‌تان هم اهمیت می‌دهید، حواستان باشد که هر شب دست‌کم شش تا هشت ساعت بدون وقفه بخوابید. اگر برای به‌ خواب رفتن مشکل دارید، حواستان باشد که نزدیک به زمان خوابتان قهوه یا الکل ننوشید. البته اگر در طول روز سیگار می‌کشید، قند زیادی در رژیم غذایی‌تان دارید یا سموم دیگری از این قبیل را مصرف می‌کنید، برای به رختخواب رفتن در زمانی مناسب مشکل خواهید داشت. این مواد را از برنامه روزانه خود حذف کنید تا بتوانید شب‌هنگام استراحت کافی داشته باشید.

۲۳. دفتر خاطرات روزانه داشته باشید

نگارش افکارتان شیوه‌ای عالی برای تأمل درباره خودتان و کارهایی است که تاکنون در زندگی‌تان انجام داده‌اید. گاهی زمان آن‌قدر سریع می‌گذرد که ما حتی جزئیات کارهای چند ماه پیشمان را هم فراموش می‌کنیم. اغلب اوقات یادآوری این جزئیات تجربه‌ای سرگرم‌کننده و منحصربه‌فرد است، زیرا به زندگی ما وضوح و معنا می‌بخشد و درس‌ها و شادی‌های زندگی را به یادمان می‌آورد. عادت کنید که روزانه افکار و تجربیات خود را بنویسید. آن‌ها را با اهداف، امیدها و رؤیاهای خود برای آینده پیوند بدهید. بنویسید که تصور می‌کنید زندگی‌تان در آینده چگونه خواهد بود، سپس بعدا دوباره آن‌ها را بخوانید تا در هر مقطعی از زندگی‌تان پنجره‌ای رو به ذهنتان باز شود. این روشی مؤثر و قدرتمند برای خودشناسی و ایجاد انگیزه و الهام‌بخشی به آینده خود است.

سخن پایانی عادات خوب

چند مورد از عادت‌های یادشده را از قبل در زندگی خود پیاده کرده‌اید؟ آیا عادت‌های بدی دارید که ظاهرا همچنان شما را از دستیابی به هر شکلی از موفقیت و شادی باز می‌دارند؟ عادت‌های بد مانع پیشرفت ما می‌شوند و ترک آنها به‌هیچ‌وجه آسان نیست. اما همه چیز به عزم حرکت شما بستگی دارد. همه این‌ها در گام‌های افزایشی کوچکی خلاصه می‌شوند که می‌توانید هر روز بردارید و به کمک آن‌ها مجموعه مناسبی از عادت‌ها را ایجاد کنید و با تکیه بر آن‌ها به خواسته قلبی خود برسید. عادت‌های یادشده برخی از بهترین عادت‌ها برای زندگی هستند. شما با چه تعداد از این عادت‌ها موافق هستید و متعهد می‌شوید که از همین امروز آن‌ها را در زندگی خود اعمال کنید؟ بخشی از مقالات از سایت Entrepreneur و دیگر رفرنس ها میباشد. مطالعه نیز یکی از روش‌های مفید و اثربخش برای افزایش آگاهی و بهبود کیفیت زندگی است، به‌ویژه وقتی کتاب‌های مناسب را برای مطالعه انتخاب کنیم. پیشنهاد می‌کنیم این سه کتاب عالی را که با موضوع عادت مرتبط‌اند، در فهرست مطالعه‌ خود قرار دهید.

معرفی کتاب

خرده‌عادت‌ها قدرت شروع ناقص

ذهنیت برنده

خرده عادت‌ها

قدرت شروع ناقص

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *