نحوه ایجاد عادت افراد موفق در خود

نحوه ایجاد عادت افراد موفق در خود
ایجاد عادت‌های خوب در خود مهم‌ترین عاملی است که باعث تمایز افراد موفق می‌شود. یادگرفتن اینکه چه عاداتی خوب هستند و چگونه باید آن‌ها را در خود ایجاد کنیم، بسیار مهم است. در این مقاله، ۱۰ نمونه از مهم‌ترین و پرتکرارترین عادت‌های افراد موفق را بررسی می‌کنیم.در این مقاله عادت افراد موفق با ما همراه باشید.

نظم و برنامه‌ریزی

یکی از عادت افراد موفق در زندگی نظم است. نظم شامل برنامه‌ریزی و همچنین تعیین اولویت‌ها و اهداف است. مثلا جوئل براون هر روز عصر قبل از رفتن به رختخواب، برای روز بعد فهرست انجام کار (to-do list) با رعایت اولویت‌بندی کارهای مهم‌تر تهیه می‌کند تا برای روز بعد آماده باشد. به‌گفته جک دورسی، یکی از بنیان‌گذاران X Corp که البته دیگر در این شرکت نیست، جمعه روز مهمی برای برنامه ریزی و آماده شدن برای کل هفته بعد است. در مقاله مهم ترین عادت های بد در زندگی و راه ترک کردن آن ها در خصوص عادت های بد و نحوه ترک کردن آنها صحبت کرده ایم.

آرامش

جالب است بدانید که ریلکس کردن یکی دیگر از عادت‌های رایج افراد موفق است، حال با مدیتیشن یا صرفا تمرکز کردن برای اجتناب از حواس‌پرتی. البته آرامش برای افراد منظم و با برنامه  راحت‌تر به دست می‌آید، بنابراین برای برخی آرامش شاید بیشتر اتفاقی طبیعی باشد تا یک تصمیم آگاهانه. جالب است بدانید که یکی از اولین قدم‌ها برای رسیدن به حالت مدیتیشن یا آرامش این است که روی تنفس خود تمرکز کنید. برای این کار به مدت سه تا پنج دقیقه شمرده و آهسته نفس عمیق بکشید.

اقدام‌کردن

سومین عادت افراد موفق عادت مهم «عمل کردن» است. سازماندهی، برنامه‌ریزی و تعیین اولویت‌ها مهم است، اما بدون اقدام کردن برنامه‌ریزی چیزی جز فهرست کردن پتانسیل‌ها نیست. افراد موفق سریع و بدون دست دست کردن عمل می‌کنند. اگرچه ممکن است عجیب به نظر برسد اما به گفته جیمز کلییر افراد موفق قبل از اینکه احساس آمادگی کامل بکنند، عمل می‌کنند و به عبارتی به هر حال شروع می‌کنند حتی اگر کاملا آماده نباشند! در حالی که دیگران دلایلی برای شروع نکردن پیدا می‌کنند، افراد موفق اولین قدم را که بسیار مهم و دشوار است بدون دست دست کردن برمی‌دارند. این واقعیت دارد حتی اگر برایتان عجیب به نظر برسد.
خواننده‌های وفادار سایت می‌دانند که من به بهبود و بهینه‌سازی بسیار اعتقاد دارم. یک‌درصد پیشرفت مرا در شادی‌ غرق می‌کند. عادت‌های کوچک مرا شیفته‌ می‌کنند. استمرار بسیار زیاد قلبم را به تپش می‌اندازد. ولی اجازه ندهید رؤیای بهینگی و ایدئا‌ل‌گرایی شما مانع برداشتن اولین گام شود. شروع ناقص را همیشه می‌توان بهبود داد، اما وسواس‌داشتن درباره‌ی بهترین یا کامل‌ترین برنامه هرگز به‌خودی‌خود شما را به جایی نمی‌رساند. قدرت شروع ناقص، جیمز کلییر

خودمراقبتی

دقت به رژیم غذایی، ورزش و بهداشت شخصی در جایگاه بعدی فهرست عادات افراد موفق قرار می‌گیرد. برای برخی افراد خودمراقبتی شامل رژیم غذایی پیچیده و سبک زندگی بسیار منظم است، اما برای برخی دیگر این‌قدرها هم دقیق و سختگیرانه نیست. وقتی از ایلان ماسک، مدیر عامل شرکت تسلا موتورز، پرسیده شد که کدام عادت روزانه بیشترین تأثیر مثبت را بر زندگی او داشته است به اختصار بیان کرد: «دوش گرفتن».

نگرش مثبت

به‌گفته بسیاری از افراد موفق، داشتن نگرش مثبت فقط نتیجه موفقیت نیست، بلکه یکی از دلایل اصلی آن است. جوئل براون قدردانی و خودگویی مثبت را اولویت‌های زندگی افراد موفق می‌داند. براون همچنین می‌گوید بهتر از ابراز قدردانی و نگرش مثبت این است که به خود یادآوری کنید چرا سپاسگزارید تا به تأثیر عمیق‌تری برسید.

به‌گفته بسیاری از افراد موفق، داشتن نگرش مثبت فقط نتیجه موفقیت نیستشبکه‌سازی

افراد موفق ارزش تبادل نظر با دیگران از طریق شبکه‌سازی را می‌دانند. آن‌ها همچنین ارزش همکاری و کار تیمی را می‌دانند که این هم با ایجاد شبکه ممکن می‌شود. به‌گفته توماس کورلی، نویسنده معروف، افراد موفق اهمیت احاطه شدن با افراد موفق دیگر را می‌دانند. کورلی می‌گوید ۷۹درصد از افراد ثروتمند حداقل پنج ساعت در ماه را صرف شبکه خود می‌کنند.

صرفه‌جویی

فرد مقتصد و صرفه‌جو با خسیس فرق دارد. صرفه‌جویی عادتی خوب برای دانستن قدر پول و منابع است. صرفه‌جویی یعنی پرهیز از اتلاف که خود به خود باعث افزایش کارایی می‌شود. افراد موفق از ولخرجی پرهیز می‌کنند. در عوض هنگام خرید کردن، اجناس یا خدمات را با یکدیگر مقایسه و با فروشنده مذاکره می‌کنند. تأثیر عمل ساده‌ صرفه‌جویی کردن در موفقیت مالی، بسیار بیشتر از چیزی است که به نظر می‌رسد. هنگام ایجاد عادتی جدید صبور و با خود مهربان باشید. طبق تحقیقی در سال ۲۰۲۱، هر عادت جدید تقریبا ۵۹ روز طول می‌کشد تا به عملکردی خودکار در فرد تبدیل شود، اگرچه ویژگی‌های فرد و عادت جدید نیز در کم و زیاد کردن این مدت زمان نقش دارند.

صبح زود از خواب بیدارشدن

هرچه فرد بتواند زمان بیشتری برای موفقیت اختصاص دهد احتمال موفقیت بیشتر خواهد بود. افراد موفق عادت دارند صبح زود بیدار شوند و این عادت در بین افراد موفق مشهور زیاد دیده می‌شود از جمله سر ریچارد برانسون از گروه ویرجین، مدیرعامل دیزنی رابرت ایگر و مدیرعامل سابق شرکت یاهو ماریسا مایر. مهم ترین عادات خوب برای زندگی چی هستن؟ اگه دوست داری بدونی در این مقاله با ما همراه باش.

اشتراک‌گذاری

افراد موفق چه از طریق کمک به خیریه و چه از طریق به اشتراک گذاشتن ایده‌ها عادت دارند بخشنده باشند. آن‌ها ارزش به اشتراک گذاشتن موفقیت را می‌دانند و معتقداند موفقیت آن‌ها باید چیزی فراتر از انباشت ثروت فقط برای خودشان باشد. برخی از مشهورترین نیکوکاران موفق عبارت‌اند از بیل گیتس، اپرا وینفری و مارک زاکربرگ. البته نداشتن ثروت نیز دلیلی برای بخشنده نبودن نیست. داوطلب شدن برای کاری خیر در محله یا مدرسه نزدیک به منزلتان هیچ هزینه‌ای ندارد. پس برای ایجاد موفقیت در خودتان برای کمک به دیگران پیش‌قدم باشید.

مطالعه‌کردن

افراد موفق معمولا اهل مطالعه هستند. در عین حال که آن‌ها از مطالعه کردن لذت می‌برند، اکثرشان از این عادت خوب به عنوان وسیله‌ای برای کسب دانش و بینش یاد می‌کنند.  مارک کوبان، کارآفرین موفق، تقریبا هر روز بیش از سه ساعت مطالعه می‌کند. او در کتاب «چگونه در مسابقه کسب‌وکار برنده شویم: اگر من می‌توانم آن را انجام دهم، شما هم می‌توانید.» این گونه نوشته: «اکنون احساس می‌کنم اگر به اندازه کافی وقت بگذارم و تمام اطلاعات موجود را بررسی کنم، به ویژه اگر از اینترنت استفاده کنم که همه چیز را به راحتی در دسترس قرار می‌دهد، می‌توانم در هر کسب و کاری موفق بشوم.»

چگونه عادت‌های خوب را در خود ایجاد کنم؟

همان‌طور که سعی می‌کنید در خودتان عادت‌های خوب ایجاد کنید، اهدافی کوچک و آسان را برای شروع انتخاب کنید که به‌راحتی قابل‌کنترل باشند و به‌سادگی به آن‌ها برسید. زمانی که کاری را شروع می‌کنید در آن ثابت قدم باشید تا انجام آن به مرور برایتان آسان‌تر شود. عادت‌های خوب خود را دنبال کنید و پیشرفت خود را یادداشت کنید تا از آن‌ها انگیزه بگیرید.

چه مدت طول می‌کشد تا یک عادت شکل بگیرد؟

شکل‌گیری عادت ممکن است بر اساس فرد، ماهیت عادت و تجربه شخصی فرد در ایجاد عادت در گذشته متفاوت باشد. در برخی موارد، عادت ممکن است در عرض سه هفته یا کمتر شکل بگیرد. در موارد دیگر ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا عادتی جدید شکل بگیرد.

چگونه عادت‌های خوب را در خود ایجاد کنم؟چگونه می‌توانم عادتی بد را ترک کنم؟

ترک یک عادت بد به اندازه ایجاد یک عادت خوب مفید است. برای شکستن عادت بد ابتدا به شناخت خود بپردازید و کشف کنید که چه چیزی منجر به تکرار آن عادت بد می‌شود. برای هربار انجام ندادن عادت بد به خودتان پاداش دهید و تمام تلاش خود را بکنید تا از نشانه‌هایی که منجر به انجام دادن این عادت بدتان می‌شوند فاصله بگیرید. مثلا اگر بعد از صرف نهاری چرب و سنگین هوس سیگار می‌کنید، از این به‌بعد وعده غذایی خود را سبک‌تر میل کنید! همچنین با خوردن میوه‌ای خوشمزه، مثلا یک سیب، به خود پاداش بدهید!

کلام آخر عادت افراد موفق

همه انسان‌ها دارای عاداتی هستند که بعضی از آن‌ها مثبت‌اند و برخی دیگرشان نه. اما افراد موفق همیشه عادت‌هایی دارند که به موفقیت آن‌ها کمک می‌کنند. خبر خوب برای کسانی که می‌خواهند موفق باشند این است که پرورش عادات مثبت به اندازه ایجاد عادات منفی آسان است! بعضی از بهترین عادات افراد موفق فقط شامل تلاش آگاهانه است، مانند هر روز صبح زود بیدار شدن. بعضی دیگر، مانند منظم بودن، ممکن است به مقداری مهارت و تمرین بیشتر نیاز داشته باشند، اما درنهایت منجر به مطلوب‌ترین نتیجه یعنی موفقیت می‌شوند. امیدواریم با این مقاله برای ایجاد عادات مثبت در شما سهیم بوده باشیم. اگر همین‌طور بوده است خوشحال می‌شویم این مقاله را به دوستتان که به دنبال موفقیت است هم معرفی کنید. همچنین با نوشتن نظرات خود درباره پرورش عادات مثبت و ترک عادات منفی به کامل‌ترشدن این مقاله کمک کنید. مطالعه نیز یکی از روش‌های مفید و اثربخش برای افزایش آگاهی و بهبود کیفیت زندگی است، به‌ویژه وقتی کتاب‌های مناسب را برای مطالعه انتخاب کنیم. پیشنهاد می‌کنیم این سه کتاب عالی را که با موضوع عادت مرتبط‌اند، در فهرست مطالعه‌ خود قرار دهید. در صورت نیاز به اصلاعات بیشتر به سایت Investopedia مراجعه بفرمایید.

معرفی کتاب

خرده‌عادت‌ها قدرت شروع ناقص

ذهنیت برنده

خرده عادت‌ها

قدرت شروع ناقص

مقالات مرتبط
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *