معرفی 5 کتاب برای بهبود ذهن و تقویت مهارت یادگیری

معرفی ۵ کتاب برای بهبود ذهن و تقویت مهارت یادگیری

آیا در به خاطر سپردن نام‌ها یا یادگیری زبان‌های جدید با مشکل روبه‌رو هستید؟

آیا می‌خواهید، با بهبود توانایی تندخوانی، مطالب جدید را سریع‌تر بیاموزید؟

آیا آمادگی برای امتحانات یا جلسه‌های مهم کاری برایتان دشوار است؟

اگر پاسخ شما به پرسش‌های این‌چنینی مثبت است، خواندن کتاب‌هایی که به برای بهبود ذهن و تقویت مهارت یادگیری کمک می‌کنند برایتان مفید واقع خواهد شد.

یادگیری درمورد یادگیری هدفی بسیار هوشمندانه است، هرچند عجیب به ‌نظر برسد. زمانی‌که به درک بهتری از روند یادگیری و تدابیر متفاوت یادگیری دست پیدا کنید، قادر خواهید بود از زمانی که برای به دست آوردن اطلاعات صرف می‌کنید حداکثر استفاده را ببرید.

چه ورزشکار باشید، چه دانش‌آموز یا کارمند؛ برای سرگرمی مطالعه کنید یا به‌دنبال کارآفرینی باشید؛ چه بخواهید هوشمندانه‌تر بیاموزید یا روند آموختن را تسریع ببخشید، چه بخواهید توانایی‌های خود را کشف کنید و یا بیشتر مطالعه کنید، پنج کتاب معرفی‌شده در این مقاله به شما در تقویت ذهن و توانایی یادگیری کمک خواهند کرد.

 

۱. تیزذهن بمانید اثر سانجی گوپتا

 

سانجی گوپتا ـ نویسنده‌ی پیشروِ حوزه‌ی پزشکی در سی‌ان‌ان، منبع معتمد مردم به‌خاطر مشاوره‌های سلامتی و تندرستی و برنده‌ی جایزه‌ی امی ـ برای خوانندگان آمریکایی چهره‌ای شناخته‌شده است.

وی در کتاب تیزذهن بمانید نگاهی وسیع به ترفندها و تدابیر شناخته‌شده‌ی حفظ سلامت ذهن و بهبود حافظه می‌اندازد و با پرداختن به برخی باورهای غلط حول محور زوال عقل به خواننده کمک می‌کند حقایق علمی را از مطالب غیرواقعی تشخیص دهد.

بخش کاربردی این کتاب شامل برنامه‌ی فردی دوازده هفته‌ای ا‌ست که گوپتا برای خواننده طرح کرده و در آن ترفندهای عملی برای تقویت روزانه‌ی ذهن و راهکارها و پیشنهادهایی برای فردایی پربارتر و مثبت‌تر ارائه می‌کند.

شخصیت مطرحی چون بیل گیتس در مدح کتاب تیزذهن بمانید می‌گوید: «در مسیر بهبود کیفیت زندگی، کتاب گوپتا چراغ راه کسی ا‌ست که بخواهد عملکرد ذهن و حفاظت از آن را بهتر بیاموزد.»

 

۲. بی‌حدومرز اثر جیم کوییک

 

کتاب جیم کوییک، مربی تقویت ذهن شماره‌ی یک در جهان، دفترچه‌ای راهنما برای توسعه‌ی فکر و ورزش ذهن است.

بی‌حدومرز، با تغییر چهارچوب فکری و تقویت انگیزه و آموزش شیوه‌ی جدید به خواننده، به او پویایی بیشتر، توانایی دگرگونی بیشتر، موفقیت فردی و دستاوردهای شغلی بیشتری اهدا می‌کند. این ویژگی‌ها، در کنار تکنیک‌های کاربردی که توانایی‌های مغز را فعال می‌کنند و عادت‌های شما را تغییر می‌دهند، در لابه‌لای صفحات این کتاب حضور دارند.

جیم کوییک حدود سه دهه با مردان و زنان موفق همه‌ی اقشار جامعه سابقه‌ی همکاری نزدیک دارد؛ کسانی که با کمک او استعدادهای نهانی خود را یافته و در مشاغل خود به‌عنوان بازیگر، ورزشکار، مدیر و رهبران مشاغل در صدر موفقیت هستند. وی در کتاب بی‌حدومرز از تمرین‌های علمی و نکته‌های آزمایشی خود برای سرعت بخشیدن به خودآموزی، برقراری ارتباط، تقویت حافظه و تمرکز و تندخوانی پرده برداشته تا با خواندن آن به نتایج سریع و قاطع دست‌یابید.

 

۳. بیش‌یادگیری اثر اسکات یانگ

 

این کتاب شیوه‌ی متفاوتی از «آموزش آموختن» را پیشنهاد می‌کند.

نویسنده خود را در شرایط سخت آموزشی قرار داده (وی دوره‌ی چهارساله‌ی علوم کامپیوتری دانشگاه ام‌آی‌تی را در یک سال آموخت) و در این کتاب به خواننده می‌گوید چگونه با بهره‌گیری از اصول تمرکز، تجربه و تقویت مهارت یادگیری مسیر مشابهی را برود.

به گفته‌ی اسکات یانگ، یکی از چالش‌هایی که همه‌ی ما با آن روبه‌رو هستیم این است که فکر می‌کنیم می‌دانیم بهترین روش یادگیری چیست. درنتیجه روال تکراری و روش‌های قدیمی را در پیش می‌گیریم که اصولاً مؤثر واقع نمی‌شوند.

برای رهایی از این چالش، کتاب بیش‌یادگیری تدابیر قدرتمندی را پیشنهاد می‌کند که عادت‌های ذهنی تکراری را می‌شکنند، سطح ضبط اطلاعات را بالا می‌برند و اهداف بیشتری را به ثمر می‌نشانند.

 

۴. یادگیری را یاد بگیرید! اثر آلیستر مک‌کانویل

 

این کتاب پرطرفدار به بیش از دومیلیون مخاطب خود در سراسر جهان کمک کرده‌است در زمینه‌های دشواری که با آن‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کردند به موفقیت برسند.

اگرچه مخاطب اصلی این کتاب کودکان و نوجوانان هستند، مطالب آن شامل تدابیر مؤثری ا‌ست که برای جویندگان علم و دانش در همه‌ی رده‌های سنی سودمندند و به بهبود حافظه و تقویت مهارت یادگیری کمک می‌کنند.

در این کتاب موضوعات زیربه بحث گذاشته می‌شوند:

  • چرا گاهی لازم است ذهن را خالی کنیم و این کار چه نقش مهمی در فرایند یادگیری دارد؟
  • چطور با جلوگیری از «انحراف خط فکری» خلاقانه‌تر فکر کنیم؟
  • چرا کم حافظه بودن می‌تواند چیز خوبی باشد؟
  • ارزش استعاره‌ها در پرورش ادراک چیست؟
  • روشی ساده اما قدرتمند برای جلوگیری از به تعویق انداختن امور چیست؟

مخاطب، پس از پی‌بردن به چگونگی کارکرد مغز انسان، یاد خواهد گرفت چگونه از قدرت ذهن استفاده کند.

 

۵. کار عمیق اثر کال نیوپورت

 

کار عمیق عبارت است از توانایی تمرکز بر امری نیازمند توجه، با اجتناب از پرتیِ حواس؛ یک توانایی مهم برای یادگیری موفقیت‌آمیز.

پروفسور کال نیوپورت در این کتاب با ارائه‌ی دلایل مستدل توضیح می‌‌دهد که تقریباً در تمامی مشاغل، از پرورش اخلاق عمیق کارکردن فواید بی‌شماری حاصل می‌شود. سپس برنامه‌ی آموزشی دقیقی تحت عنوان «چهار قانون» ارائه می‌دهد که برای پشتیبانی از این توانایی به دگرگونی ذهن و تغییر عادت‌ها کمک می‌کند.

نیوپورت با سخاوت هرچه تمام‌تر به مفاهیمی هم اشاره می‌کند که برای بهبود حافظه و تقویت مهارت یادگیری موثر واقع می‌شوند. اگر بتوانید اصولی را که نیوپورت به آن‌ها اشاره می‌کند در زندگی خود اعمال کنید، در حیطه‌ی کاری‌تان ماهرتر می‌شوید و از احساس رضایتی که حاصل تعهد کامل به کار است لذت خواهید برد.

 

سخن پایانی

 

اگر تاکنون فکر می‌کردید در بهبود توانایی یادگیری خود ناتوانید و برای پیشرفت نیاز به نوعی قرص جادویی دارید، قصد داریم به شما بگوییم قرصی برای بهبود ذهن و تقویت مهارت یادگیری وجود ندارد اما فرایندی هست که می‌تواند شما را در دست‌یابی به آن کمک کند و آن فرایند در بطن این کتاب‌ها نهفته است.

کمترین سودی که این کتاب‌ها به شما می‌رسانند فرصتی ا‌ست که در اختیار شما قرار می‌گیرد تا روش یادگیری خود را ارزیابی کنید که به شما در تحلیل و درک هرچه بهتر عملکرد تحصیلی پیشینتان کمک می‌کند. علاوه ‌بر آن، تدابیری خواهید آموخت که با بهره‌گیری از آن‌ها می‌توانید عملکرد آتی خود را در آموختن مهارتی جدید بهبود ببخشید.

با صرف وقت روی هریک از این آثار و یافتن راهی برای اجرای دانش برگرفته از آن‌ها در زندگی، به نتیجه‌ای مطلوب و حتمی خواهید رسید.

 

مقالات مرتبط
3 نظر
حسن محمدی

از اونجایی که همیشه دنبال راه‌هایی برای بهبود عملکرد ذهنیم بودم، کتاب ‘تیزذهن بمانید’ انتخاب فوق‌العاده‌ای بود. سانجی گوپتا نکات کلیدی رو به شکلی جذاب و قابل فهم ارائه می‌ده و برنامه‌ی دوازده هفته‌ایش واقعاً کاربردیه. این کتاب بهترین کتاب تقویت حافظه اس از نظر من چون نه تنها به من کمک کرد تا روش‌های جدیدی برای تقویت حافظه‌ام یاد بگیرم، بلکه به من انگیزه داد تا هر روز به خودم متعهد باشم و روی سلامت ذهنم کار کنم. به هر کسی که می‌خواد زندگیشو با انرژی و شور بیشتری پیش ببره، پیشنهاد می‌کنم این کتاب رو بخونه

Setareh

واقعاً کتاب پیش یادگیری چشم ‌هامو به دنیای جدیدی از یادگیری باز کرد. من قبلاً فکر می‌کردم که روش‌های قدیمی یادگیری که از مدرسه بهمون یاد داده بودن، تنها راه هستن، اما بیش‌ یادگیری نشون داد که می‌شه خیلی مؤثرتر و سریع‌تر چیزهای جدید یاد گرفت. اسکات یانگ با تجربه‌ی شخصی خودش نشون داده که چطور می‌شه از تکنیک‌های نوین برای تقویت مهارت‌های یادگیری استفاده کرد. من که خودم تو یه دوره‌ی فشرده زبان شرکت کردم، با کمک این کتاب در مورد ذهن خودم به آشنایی بیشتری رسیدم و تونستم روش‌هامو بهبود ببخشم و نتایج بهتری بگیرم. پیشنهاد می‌کنم هرکسی که می‌خواد تو زمان کمتر، بیشتر یاد بگیره، حتماً این کتابو بخونه.

مسیح یاوری

من این کتاب رو برای پسر نوجوونم خریدم، اما قبل از اینکه بهش بدم، تصمیم گرفتم خودم یک نگاهی بهش بندازم. نتونستم کتاب رو کنار بذارم! کتاب «یادگیری را یاد بگیرید!» پر از تکنیک‌های ساده ولی قدرتمند است که به هر کسی کمک می‌کند مهارت‌های یادگیری ‌اش را ارتقا دهد. من به عنوان یک بزرگسال که دوران مدرسه رو پشت سر گذاشته ‌ام، هنوز هم توانستم نکات مفیدی را از این کتاب بیاموزم.من فکر می کنم این بهترین کتاب افزایش قدرت ذهن باشه. خوشحالم که پسرم هم اکنون از این راهنمای عالی برای بهبود توانایی‌های یادگیری ‌اش بهره می‌برد. این کتاب واقعاً برای همه سنین مفید است.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *