معرفی کتاب فلسفه برای زندگی و دیگر موقعیت‌های حساس

جولز اِوَنز در کتاب جذاب خود، فلسفه برای زندگی و دیگر موقعیت‌های حساس توضیح می‌دهد چگونه فلسفه‌ی باستان زندگیِ او را نجات داده است و چگونه همه‌ی ما می‌توانیم از این خِرد استفاده کنیم تا شادتر، عاقل‌تر و منعطف‌تر شویم. جولز مدرسه‌ای رؤیایی را تصور می‌کند که معلمانش دوازده نفر از بزرگ‌ترین و برجسته‌ترین متفکران شناخته‌شده تا امروزند. هرکدام از این فیلسوفانِ باستانی روشی را به ما می‌آموزند که می‌توانیم برای متحول‌کردن خود و بهترکردن زندگی‌مان به‌کار بگیریم. این روش‌های عملی با داستان‌های خارق‌العاده‌‌‌ و واقعیِ افرادی که امروزه از آن‌ها استفاده می‌کنند، از تفنگ‌دارانِ دریایی گرفته تا شعبده‌بازان، از فضانوردان گرفته تا آنارشیست‌ها و از روان‌شناسانِ رفتاردرمانیِ شناختی گرفته تا سربازان، شرح داده شده‌اند. جولز همچنین بررسی می‌کند که چگونه فلسفه‌ی باستان الهام‌بخش جوامع مدرن، جوامعی مثل کافه‌های سقراطی، ارتش‌های رواقیون، فرقه‌های افلاطونی‌، جوامع اپیکوریان و حتی تمام ملت‌ها در جست‌وجوی زندگیِ خوب بوده است.
سرزنده و الهام‌بخش، این کتاب فلسفه‌ای برای کوی‌وبرزن، محل کار، میدان نبرد، عشق و زندگی است

فلسفه برای زندگی و دیگر موقعیت‌های حساس

درباره‌ی نویسنده

جولز اونز

جولز اِوَنز مدیر دفتر سیاست‌گذاری مرکز تاریخ احساسات، در کویین مری، دانشگاه لندن است. جولز همچنین از سازمان‌دهندگان باشگاه فلسفه‌ی لندن است و وقت خود را صرف تحقیق و ترویج رشد باشگاه‌های فلسفه در سراسر جهان می‌کند.

جولز اِوَنز درزمینه‌ی فلسفه و روان‌شناسی برای فایننشیال تایمز، وایرد، تایمز، اسپکتاتور، پراستکت و ابزرور مقاله می‌نویسد. در نمایشگاه فرهنگیِ بی‌بی‌سی ۲ سخنرانی کرده است؛ در رادیو بی‌بی‌سی ۳، رادیو ۴، آرتی‌اِی۱، آی‌بی‌سی استرالیا، در آراس‌ای و چندین جشنواره صحبت کرده است. او متفکر نسل جدید بی‌بی‌سی ۲۰۱۳ است.

کتاب اول او فلسفه برای زندگی و سایر موقعیت‌های حساس، به این موضوع می‌پردازد که امروزه چگونه از فلسفه‌ی باستان استفاده می‌شود و چگونه می‌تواند تأثیر مستقیمی بر رفتاردرمانیِ شناختی داشته باشد. این کتاب تاکنون به نوزده زبان ترجمه شده و ابزرور آن‌را «الهام‌بخش» توصیف کرده است. این کتاب یکی از بهترین کتاب‌های تایمز در سال ۲۰۱۳ بود.

وبگاه جولز اِوَنز: philosophyforlife.org 

نقل قول

از متن کتاب

افلاطون نوشته است: «فضیلت‌ها را با تمرین به دست می‌آوریم.» نمی‌توانیم «درست مانند بیمارانی که بادقت به دکترشان گوش می‌کنند ولی هیچ‌یک از کارهایی که به آن‌ها گفته است را انجام نمی‌دهند، به نظریه پناه ببریم». فلسفه کارآموزی است؛ مجموعه‌ای از تمرین‌های روزانه‌ی روانی و جسمی است که با انجام‌دادن آسان‌تر می‌شود. فیلسوفانِ یونانی اغلب به‌عنوان استعاره از ورزشِ ژیمناستیک استفاده می‌کردند: درست همان‌طور که عضلات‌مان را با تکرارِ تمرینات قوی می‌کنیم، «عضلات اخلاقی»‌مان را با تکرار تمرینات خاصی قوی می‌کنیم. بعد از کارآموزیِ کافی به‌صورت طبیعی احساسی درست را در موقعیتی درست تجربه می‌کنیم و کارِ درست را انجام می‌دهیم؛ فلسفه‌مان به «عادت» تبدیل می‌شود و به چیزی دست می‌یابیم که رواقیون آن‌را «جریان خوب زندگی» می‌نامند.

فلسفه برای زندگی

و دیگر موقعیت‌های حساس


کتابی شگفت‌انگیز که نشان می‌دهد چگونه روان‌شناسیِ مدرن با بهترین اندیشه‌های دنیای باستان سازگار است؛ کتابی که به‌زیبایی نوشته شده است.
لُرد ریچارد لِیارد، نویسنده‌ی کتاب خوشبختی: درس‌هایی از علمی جدید